Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Naše Údržba

27. listopadu 2015 v 19:59 | Simonka
Naše údržba je opravdu kapitola sama pro sebe. Dneska ráno (ve středu) se tu následkem Mílových emailů začali nečekaně rojit údržbáři. Nejdřív přišel náš zahradník Lisius, ten chodí každou středu, tak to nebylo nic divného. Ale pak kolem 9 se tu vyrojili instalatéři, kteří náhodou přišli opravit unikající vodu nikdonevíodkud u zadního vchodu. A začali kopat díru.
Pak přišel Winzi, to je šéf údržby-černoch s tím bezzubým bělochem, co už spravoval světla na zahradě a neměl žebřík. Rozhodně to není elektrikář. Winzi řekl, že bere s sebou Knihu oprav a přišel s vytištěným Mílovým emailem z předchozího dne. Opět jsem jim vysvětlila, co je s větráky. Opět hrozný problém, bude to hrozně drahé, budou muset sundat strop atd. Pak jsem jim ukázala další menší opravy, všechny buď byli pro ně "proč s tím vůbec otravujete" nebo "hrozný problém". V jednu chvíli mi bezzubec řekl, proč si vlastně nedáme samostatně stojící větrák vedle postele. Jako kdyby to nějak vyřešilo větrák na stropu.
Winzi měl přinést 2x dálkové ovládání na garáž s alarmem a jedny klíče. Nepřinesl nic, s tím, že na to zapomněl.
Mezi drobnými opravami byla například sprcha v dětské koupelně, že teče. Jenže Míla udělal naprosto zásadní chybu, utáhnul ji předtím než přišli, takže moje námitky, že tam chybí těsnění, byly velmi plané. Prostě legrace.
Winzi řekl, že pošle na ty větráky elektrikáře??? a přiveze mi zbylé klíče a ovládání. Za půl hodiny se vrátil s ovládáním bez klíče, že ho zapomněl. Kíče prý někdo přiveze později.
Ovládání vyzkoušeli, aniž mi to řekli, takže mi okamžitě jakmile odjeli začal houkat barák. Do 5 minut tu byl sekuriťák, co se děje. Aspoň vím, že to funguje.
Během dne mi 3 různí lidé řekli, že přišli něco opravit, ale bohužel si zapomněli žebřík. Odpoledne dorazil také tatínek našeho zahradníka, protože rozumí bazénům. Když zjistil, že filtr s luxem vůbec nevypíná, točil s časovačem furt dokola, nakonec řekl, že ho do rána vypne, ale asi je rozbitý. Pak přišel další domnělý bílý elektrikář od Winziho, tenhle měl zuby, ale neměl žebřík. Když na vypůjčený vylezl a podíval se na větrák, zopakoval litanii problém-sundat strop-drahé a řekl, že to musí vidět elektrikář???? Když jsem se ho ptala, co teda je, řekl mi že údržba a rekonstrukce. Vůbec nechápu, proč sem Winzi posílá jednoho neelektrikáře za druhým.
Do toho za mnou přišel instalatér, který předtím říkal, že voda nikdonevíodkud protýká ze všech trubek v dětské koupelny a vyměnit to nejde, ale nějak to spraví. Přišel, jestli náhodou nemám prodlužovačku, že ji nemají a potřebují. Když jsem mu vysvětlila, že tu nemám skoro nic natož prodlužovačku, začal mi vyprávět, že jednu???? měli, ale někde ji ztratili a nemají???? žádnou.
Už mi to přišlo jako hodně velká komedie, takže po půl hodině, co vyslal druhého ji někde půjčit, jsem se na ni šla podívat. Přinesl dlouhou šňůru, na které na obou stranách byla zástrčka do zásuvky, jedna jihoafrická, jedna evropská. Doteď lituju, že jsem si to nevyfotila. Chvíli se dohadovali, kterou sundat, pak zvolili tu evropskou a začali odmotávat pásku, kterou byly dráty odizolované. Holé dráty pak kupodivu nenandali přímo na vrtačku, ale přes nějaké médium.
Po třetí hodině mi poprvé zavolali z brány, že mám návštěvu, elektrikáře. 3 x se to přerušilo, já vůbec nepochopila, že volají z brány. Při posledním telefonu mi řekli, že jestli návštěvu přijímám, mám zmáčknout 9 na telefonu. Přijel bílej, opravdickej elektrikář, kouknul na větrák a řekl, Ok není problém, pošlu nabídku a odjel.
Winzimu jsem volala, že nikdo nepřijel s druhým klíčem, řekl mi, že zavolá zpátky, nezavolal.
Dneska (v pátek) tu byli zas opravit dveře, to se jim kupodivu celkem povedlo - snad to vydrží. Opět jsem slyšela repliku o žebříku, naštěstí na vysazení dveří ho nepotřebovali. Pak přišli deratizátoři a vystříkali nám mravence z baráku, díky tomu jsme se na následující 3 hodiny přestěhovali ven, a nesměli dovnitř.
Ještě jedna věc je velice zajímavá. Ještě jsem neviděla chudýho černýho jihoafričana. Nevím jestli neexistuje nebo nechce pracovat, ale všechny služky, údržbáři, zahradníci a jiní pohunci, co jsem doteď potkala byli ze Zimbabwe. Všichni bydlí tady vedle v Mamelodi, to je místní slam.

Míla tam chodí občas na oběd, říkal, že je to v pohodě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alena H | 28. listopadu 2015 v 16:52 | Reagovat

Nechceš se využit na instalatera aeletrikare bylo vše  jednodušší a ušetřila bys nervy dej pozor ať nedojde k vrazde  co děti moc pus mata :-)  :-)

2 Eva z Familie | E-mail | 1. prosince 2015 v 11:10 | Reagovat

Ahoj lišáci,
moc Vás všechny zdravíme a vzpomínáme na Vás! Myslím, že ze se nám rodí česká Betty MacDonaldová a její jihoafrické vejce! Pro nás příjemné čtení, pro vás asi perné chvilky. Eva

3 Dadák | 1. prosince 2015 v 17:44 | Reagovat

Ahoj!
Hezké zážitky máš! Práci českých řemeslníků budeš po příletu zpět jen chválit :-D
Držte se a piš dál!
My máme večer babinec ;-)
Pa Dadák :-D

4 Anna Smutná | E-mail | 3. prosince 2015 v 23:29 | Reagovat

Simco, je cas na nakup zebriku ;-) Je tedy pravda, ze nase hlinikove schudky jsem také hodne pujcovala ruznym remeslnikum a to nejsem tak daleko.
Opatrujte se a těším se na dalsi příspěvek.

5 Nickole | Web | 21. července 2017 v 13:13 | Reagovat

Ako sa dostať bezplatne iPhone6S? Veľmi jednoduché! Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama