Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

První dny školky

23. ledna 2016 v 6:58 | Simonka
Školní rok tu začíná ve středu (13.1.). Není to u všech škol stejné, některé začínají ještě o týden později, ale většina začala v naší středu. Bětka má budíka na 6:00, Štěpán ho nepotřebuje, protože kolem šesté přijde sám. Po sedmé je potřeba odjet, nástup do obou školek je do 7:45. Štěpán má v 8:00 snídani (všechna jídla se vaří ve školce), Bětka má svačinu až v 10:30 a oběd má až v 13:00. Po dopoledním školkovém vyučování se režim mění v Aftercare. Ta spočívá u Bětky v tom, že jde na oběd s jinýma paníma učitelkama do improvizované jídelny, po obědě si jdou hrát na některé stanoviště (třeba písek, nebo houpačky atd.), jsou rozděleni podle věku. Po obědě se dají kdykoliv vyzvednout do 17:30. U Štěpána Aftercare spočívá v tom, že jde po obědě spát a přesně v 15:00 po svačince se vyzvedává.
Hned první den jsme zjistili jednu zásadní věc. Protože všichni vezou děti do školy autem (MHD tu neexistuje, navíc děti ze soukromé školy by s ní stejně nejezdili) směr škola je zácpa už od výjezdu z Estatu. Celé ráno jsou otevřené všechny brány směrem ven. A hned za branou se člověk zapojí do fronty směr škola. V protějším směru stojí fronta směr jiná škola, která je druhým směrem. A všichni popojíždí, takže cesta, která normálně trvá asi 10-12 minut, trvá cca 20-25. Což není tak hrozné, ale já musím udělat 2 zastávky, po cestě mám Štěpánovu školku, pak se opět zapojím do fronty a dojedu k Bětčiný škole. Tam doprava zhoustne, před každým kampusem (předškoláci, další budova je základka a další střední škola-college) je zvláštní parkoviště. Jenže u předškoláků musí každý rodič zaparkovat a dojít s dítětem až do třídy a předat ho učitelce. Takže se tam stojí další fronta na uvolněná místa z parkoviště. Na vjezd do areálu má každé auto nálepku na předním skle, jinak musí zaparkovat na louce nad areálem a jít pěšky. Tam jsme první den zaparkovali i my, abychom se vůbec do třídy dostali, tak moc velká fronta tam byla. Ale to předbíhám.
Nejdřív jsme vysadili Štěpána. A s ním velkou tašku plnou výtvarných potřeb, batůžek s náhradním oblečením a dekou a polštářem na spaní. Nejdřív měl celkem dobrou náladu, ale při loučení řval jak přejetej. Na jeho vstup za mříž jsme vyfásli čip.
Pak Bětka, ta se hrozně těšila, ale trochu se to v ní mlelo, protože se ji nelíbí uniforma a tahá příšerně velkou tašku a lunchbox. No vlastně lunchbox tahám vždycky já a tašku taky občas já. Chodí do třídy Starfish-Hvězdice, která je úplně na konci jednoho křídla, takže se musí projít celý areál školky trvá to tak 7 minut než se z parkoviště dojde až do třídy. Má paní učitelku Mrs.MacFarlane, která je mi tak po prsa a má 20 kg i s postelí. A šíleně se usmívá. Tady se všichni šíleně usmívají při zdravení, paní učitelka se usmívá o 3 třídy výše než normální lidi (je to fakt šílený). Bětce to taky přišlo krapet umělý, na první pohled se ji paní učitelka moc nelíbila. Teď už je to lepší (po dalším týdnu ve škole).
Štěpán se každý den vyzvedává v 15:00. První dny dopoledne ze školky volala Celeste (jeho paní učitelka a paní ředitelka - ta je bílá a ještě jedna je bílá, všechny ostatní jsou černé, kuchařka samozřejmě taky), že se hned uklidnil, je hodnej, hraje si a celkem se zapojuje. Stěpánova školka je Montessori a je malinká, jen 2 třídy - děti do 3 let, a děti 3-6 let (tam Štěpán chodí). Je ve třídě s klukama od sousedů (Němci, Tim 4,5, Felix 3 roky) a hlavně s Felixem se dost mlátí (a Felix hrozně štípe). Učitelek mají asi 6, což je dobrý. První tři dny, když jsem pro něj odpoledne přišla, tak řval jak přejetej s hláškou " a já brečela mami, ty odešla, víš????" -velmi vyčítavě, jako kdybych to ráno neviděla, že řve, jak přejetej. Tenhle týden je to už mnohem lepší, ráno celou cestu autem říká, že nechce do školky a pak trochu brečí, ale není to tak hrozný a odpoledne už je veselej a má radost, že mně vidí, na dotaz jaký to bylo, říká, že dobrý.
První tři dny školky tu byla ještě babička s dědou, tak jsme Bětku vyzvedávali dřív.
Zatím mám organizačně komunikační problémy s Bětčinou školkou. Nekolikrát jsem se ptala, jestli v rámci aftercare dostane Bětka oběd, minimálně 3 x mi na tu různí pověření lidé odpověděli, že ne, že ji ho musím dát s sebou. A světe div se - od prvního dne má Bětka v Aftercare oběd. Ve středu jsme ji brali s babičkou dřív, tak na oběd ani nešla. Ve čtvrtek jsem řekla paní učitelce, ať ji pošle do Aftercare, že bude chodit každý den, normálně ji poslala s ostatními. Mají tu systém i na vyzvedávání dětí, na vjezd do areálu musí být nálepka na autě, na vyzvednutí dítěte ho musí odškrtnout z aftercare (matka podepsat včetně času vyzvednutí), pak dostanete cedulku s nápisem "1 dítě z aftercare" a ta se u východu z budovy odevzdává security černochovi, který hlídá u mříže, aby žádné dítě neodešlo jen tak nebo bez cedulky. Nahoře u brány vjezdu jsou vždy 3 securiťáci. Zaměstnanost obrovská, jako všude.
V pátek jsme pro Bětku přišly s babičkou asi ve 13:45. V Aftercare nám řekli, že nepřišla (????), že si mysleli, že není ve škole. Řekla jsem jim, že jsem ji ráno rozhodně přivedla a kde teda je tu poslední hodinu od vyučování. Šéfová aftercare řekla, že by mohla být v Quiet Class (to zůstávají děti v té samé třídě nebo ve vedlejší, co byli předtím a čekají na sourozence, který je v Grade 00 nebo Grade 000 a spí).
Bětka je Grade 0 (to jsou předškoláci), 4 letý děti jsou Grade 00, 3 letý jsou Grade 000.

Šéfová Aftercare šla s náma. Ve třídě opravdu byla, i když ve škole žádného sourozence nemá, a hlídala je její (!!!!) paní učitelka. Ta byla na rozdíl od Bětky po obědě a kafrala tam s nějakou další paní. Když jsme ji řekli, že má být Bětka v Aftercare-na obědě a ne tady, tak nám v klidu řekla, že na to přišla před chvílí, že ji tam má omylem, a že je tam sama-dozor, tak ji tam nemohla odvést. Prostě pohoda ne, přebere třídu a nespočítá děti. Ještě říkala, že dětem řekla, kdo má jít do Aftercare, ať se zvedne a jde s asistentkou. Tak jsem ji už po několikáté řekla, že Bětka opravdu nerozumí anglicky, a že ji musí zkontrolovat. No prostě legrace, hlavně, že mají u vchodu securiťáka!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Vargová | E-mail | 23. ledna 2016 v 22:00 | Reagovat

Ahoj Simčo, tak si tak čtu a říkám si, že to co tam zažíváte bych teda rozhodně zažít nechtěla ;-). Moje starosti jsou proti tomu malicherné. Snad ale i přes určité překážky je tam hezky. Moc na Vás myslím a těším se na další příspěvek.
Zdraví Péťa, Rosťa a Rostíček (od Palendalu z Dlouhé Vsi)
PS:mám tady od všech vyřídit pozdravy

2 Simona | 24. ledna 2016 v 6:42 | Reagovat

Jéé moc děkujeme, také moc moc všechny zdravíme!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama