Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Pozorování ve školce

9. března 2016 v 22:56 | Simonka
Minulý týden jsme s Mílou byli na pozorování Štěpána v jeho Montessorri školce.
Docela mi vrtlato hlavou, jak to uděláme, aby za námi furt nezdrhal. Neprozřetleně jsem mu o tom i řekla, že tam s tátou půjdem se na něj podívat, až mi den předem sousedka řekla, že nás při pozorování neuvidí. Takže mu to rozhodně nemám říkat. A opravdu! Do školky jsme přišli a učitelka nás posadila do předsálí své kanceláře, kde má do každé třídy (jsou 2) velké prosklené okno, které ve třídě slouží jako zrcadlo. Prostě žádná třída, normální výslechovka! :-)
Účel to splnilo dokonale. Viděli jsme Štěpána přesně tak, jak se ve školce přirozeně chová. Byli jsme tam od 8-10:00. Nejdřív v 8:00 snídali kaši. To jsem já nestihla, protože jsem musela odvézt ještě Bětku a jako obvykle jsme jeli hrozně pozdě.
Po snídani mají děti práci. Pracují buď ve třídě nebo na terase, tam většinou umývají okno. Práci si vybírají sami. Štěpán si vzal podložku ke stolečku, přinesl si jmenovku, tou si podložku označil, došel si pro pastelky, papíry, lepidlo a donesl si to ke stolečku. To všechno úplně sám, učitelka ho nikam neposílala. Když ho malování přestalo bavit, všechno zase uklidil na svoje místo (a to pastelky mají rozdělený podle barev) a šel si vybírat úkoly.
Opět sám a u každého tácu s úkolem úplně přesně věděl, co s ním má dělat. To mi přišlo neuvěřitelný po měsíci a půl ve školce. Dlouho ho bavilo přesýpání korálků a mouky. Když šel aktivitu uklidit zpět na místo, tak se mu hrnky převrhly. To byla jediná chvíle, kdy mu šla učitelka pomoct s úklidem. Ale smetáček a lopatku přinesl sám, zametal také sám, učitelka to po něm jen dometla. Kéž by to dělal také doma!! Po hodině a půl na něm bylo vidět, že je z toho unavený a dělal si větší přestávky. Ale vždy se zase vrátil k další práci.
Když už ho nebavilo sedět s aktivitama u stolu, uklidil podložku a došel si pro kobereček na aktivity na zemi. Tam mu při skládání barev učitelka pomáhala, předříkavala mu barvy a on je opakoval. Na konci si sedli všechny děti do kroužku a pro brali, co je nového a roční období.
Pak už následovala svačina a odchod na zahradu.

Moc zajímavá zkušenost - vřele doporučuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martina | 10. března 2016 v 7:47 | Reagovat

Ta pozorovatelna není vůbec špatný nápad:-) Hned bych ji nasadila na některé pedagogy u nás! Štěpánek je šikula, je vidět, že mu systém sedí a vyhovuje.
Pa, moc pozdravujeme!

2 Sušenka | 10. března 2016 v 19:35 | Reagovat

Hele a nemají nějakou metodu, aby to ty děti dělaly i doma? úplně by stačilo dávat kostky s legem do bedny na lego, ani to nemusí třídit podle barev

3 lisakovi | 10. března 2016 v 20:50 | Reagovat

Rozhodně umývají okna sami od sebe doma. A nejraději hned po tom, co to udělá služka. Takže někdy je to i na škodu :-D Ale také jsem vznesla tento dotaz na paní učitelku, říkala, že to jde - u nás to zatím nefunguje - možná to chce čas :D

[2]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama