Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Služky a zahradníci

14. března 2016 v 19:34 | Simca
Každá rodina tu má služku a zahradníka. Služba je levná a zájemců hodně. Funguje jednoduše na principu poptávka-nabídka. Nikdo nikoho nevykořišťuje, je to práce jako každá jiná, placená, ale nekvalifikovaná, takže placená - levná. Dříve bylo normální, že všichni bílí měli služku tzv. Living in - bydlící u rodiny, pracující od pondělí do pátku, v pátek odjížděla za rodinou, v neděli večer se vracela do svého ajnclíku se záchodem případně koupelnou. I náš dům tuhle část má, jako všechny.
Dnes už je situace trochu jiná "living in" mají buď rodiny s malými dětmi, nebo rodiny, kde oba rodiče pracují na plný úvazek, nebo extrémně konzervativní nebo bohaté rodiny.
V dnešní době se služky nevztahují na bílé obyvatelstvo. Vztahují se na střední třída a výš. To znamená i černí mají služky a zahradníky.
Naše služka se jmenuje Brenda, je ze Zimbabwe a chodí k nám 3x týdně (pondělí, středa, pátek). Vždy začne tím, že všude sebere prádlo a vypere ho (je ji krapet jedno jak ho míchá, takže to dolaďujeme, občas stejně něco obarví), prádlo pověsí a mezitím, co uklízí, ji uschne a ona ho vyžehlí. Tím ten den končí. Jedna várka uschne asi za hodinu. Začíná kolem 8 ráno, většinou odchází kolem 15:30. Za den dostává plat cca 300 Kč (platím ji jednou měsíčně na její přání). V průběhu dne uklízí - vytře, vyluxuje, strčí nádobí do myčky a umyje ho, umyje koupelny, záchody, poklidí v pokojích. Středu má většinou trošku jiný program, víc uklizí skříně - srovná je vevnitř, umyje okna, vypere nejzatěžovanější koberce - rohožky a koberec na verandě atd.
Na jedné oslavě narozenin jsem potkala maminku (mého věku), která je černá a doktorka, má 3 děti a má 2 služky, které u ní bydlí, a ještě jedna k ní dochází. Jednu má na úklid, druhou na děti včetně vyzvedávání ze školy (tipuju, že jejich autem), třetí je pomocná.
Zajímavé je, že služka se pozná ve všední den i na ulici, protože nosí uniformu. A pozor není to žádný ústrk, služky uniformu vyžadují, musí se jim koupit. Vždy přijdou ve svém, převléknou se do uniformy a až pak začnou s úklidem. Dokonce nosí i šátek (který k uniformě patří).
Většina služek je velmi submisivní, např. se nedívá paní domu do očí, moc při uklízení nepřemýšlí. Naše Brenda je na jihoafrickou služku dost oprsklá.
Zahradníci jsou hodně pracovití, jsou zvyklí makat, ale o odbornosti se mluvit nedá. Když mu řeknu, že některé stromy by chtěly ostříhat, na všechno říká "Yes Ma'm" ale pak se zeptá, jestli dnes- vůbec neví, kdy se co má stříhat. Když ho nechám něco zasadit, vše udělá, ochotně, pečlivě, ale když mi to chcípne, neví proč. Ale trávník seká krásně.

Před Estatem na trávníku posedává spousta lidí, černých, mužů i žen a na projíždějící auta mávají. Ptají se po práci, chlapi vše kolem domu, ženské hlavně úklid. Nevím, jak moc je to účinné. Umím si představit, že bych nabrala chlapy na práce na zahradě, ale ženskou do domu, jen tak z ulice, asi těžko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama