Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Naše Brenda

19. dubna 2016 v 20:22 | Simča
Brenda je moje uklízečka. Je původem ze Zimbabwe z provincie Limpopo (sousedí s JAR, v JAR je také provincie Limpopo, jmenuje se podle řeky, která tvoří hranici). Je jí 27, má manžela a dvojčata- holčičky. Je jim 7 a bydlí u babičky v Zimbabwe. Brenda i její muž pracují v JAR, Brenda od 2 let svých dětí. Moc často za nimi nejezdí, ale stále posílá peníze, jídlo, deky, oblečení. Její manžel je o 12 let starší než ona. Před ní už jednu manželku měl, takže Brenda je už i babička. Ta první manželka umřela, Brenda říkala, že ji 3 dny bolela hlava a pak umřela. Tak nevím, co ji bylo….Muži mohou mít víc manželek. V Zimbabwe mají většinou maximálně dvě, tady v JAR např. Zuluové mají až 4. Kdyby Brendin manžel chtěl další manželku, stávající manželce to jen oznámí a zavolá domu svým soukmenovcům, že chce manželku a oni mu ji seženou. Většinou do týdne už u něj uklízí v chýši. Ale pozor! Za manželku se musí zaplatit. Asi něco jako naše věno naruby. Platí ženich otci nevěsty. V dnešní době se cena pohybuje kolem 20 tisíc randů (asi 30 tisíc korun) aspoň jedna kráva a 3-4 kozy. Samozřejmě, že na věno také dopadá inflace, takže za Brendu před 8 lety zaplatil její manžel Moyo míň. Svatby se odehrávají v rámci kmene. Tím je Brenda zvláštní, protože je z jiného kmene než její manžel. Ona je Shauwna a on je Ndebele, její rodná ves je vzdálená asi den cesty od jeho. Kmeny mluví naprosto různými jazyky, navzájem si nerozumí. Prý to byl dost problém ze začátku. I teď Brenda nerada jezdí ke tchýni, kam vždycky musí, když jede zpátky domů. Když si Moyu vzala, on už tenkrát pracoval v JAR (je auto mechanik), odvezl ji ke svojí matce a musela zůstat s ní v chýši. A on přijel za půl roku.
Každá nevěsta musí udělat v manželství první věc, a to je Rondavelle. Je to kruhová chýše, střechu má ze slámy, z trávy, která tu všude kolem roste. Dneska už v té chýši bez oken nebydlí, ale má ji na dvorku a používá ji jako kuchyň. Například Brenda má dům s dvěmi ložnicemi, jedna pro rodiče, druhá pro děti, má obývák a na dvorku Rondavelle - kuchyni. V chýši je normálně ohniště, na které se buďto pověsí rendlík, nebo dá plotýnka na více hrnců. Sofistikovanější nebo spíš bohatší hospodyně mají troubu z kovu, která se také pověsí na oheň.
Brenda měla svatbu jen tradiční, ve vesnici, prý trvá týden a hlavně se pořád rozmlouvá s předky, na což je potřeba vypít se staršími spoustu kyselého piva. Ale děti rodila v nemocnici, i když přirozeně, a prý to šlo lehce. Další děti nechce, podporuje penězi celou rodinu, ne jen, že by posílala peníze na děti. Její manžel další manželku nechce, a říkala, že by to nesnesla, kdyby si nějakou přivedl.
U Zuluů je to jinak. Tam když manžel chce novou manželku, řekne to první ženě a ta mu jí musí vybrat. Což je výhodná varianta, protože manželka si vybere takovou, aby ji co nejvíc vyhovovala a pomáhala, a moc neodporovala.
Brenda chodila do školy, má asi 10-11 tříd školy. Pak dělala chvíli pomocnici ve škole a pak se vdala. Rodiče rozhodli, že je potřeba ji vdát. Zajímavé je, že Brenda domů moc nejezdí, za dobu, co ji mám (od listopadu) tam ještě nebyla, ale její manžel už několikrát. Vždycky nabere děti u tchýně a odveze je ke svojí matce.
Brenda jim každou neděli volá a říká, že když už tam pojede tak jedině na měsíc, že jet za dětmi na týden je strašný, že by pak nemohla odjet. Je to moc krátké.

Posílá odsud i jídlo, protože v Zimbabwe je vše 3x dražší a platí se dolary, jejich měna momentálně neexistuje. Nakoupí v Johanesburgu velká balení mouky, rýže atd a pošle to autobusem (dá nějakou úplatu autobusákovi). Ptala jsem se ji, jestli to má maminka kde skladovat. Říkala, že se do toho nedívají, jedí to, dokud to mají. Nezkoumají, jestli tam mají červy. Takže myslím, že nedostatkem proteinů nestrádají. Jinak pořád jedí Milipop, což je nahrubo namletá kukuřice, ze které se dělá kaše. Prý to jedí každý den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dana | 31. května 2016 v 12:19 | Reagovat

Moc zajímavý čtení!!!😉

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama