Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Africká pohotovost

29. května 2016 v 13:14 | Simča
V úterý jsme byly na golfu a po golfu si děti ještě hrály v okolí hřiště. Bětka skákala s nějakou holčičkou z asi metrového sloupku, který dělá překážku na cestičce, aby se tam dalo jít pouze pěšky. Mnohokrát jí to vyšlo, ale jednou zaškobrtla nohou a spadla ze sloupku přímo dozadu na hlavu a na záda. Řvala jak tur, ale nebyla vidět boule, ani krev. Pak si hrozně stěžovala, že ji bolí hlava a točí se jí, a že je ospalá, že chce jít spát.
Samozřejmě Míla byl v Port Elizabeth na služební cestě.
Když jsme dorazili domů Bětka si hned lehla, že chce jít spát, to bylo asi v půl šestý. Když to do půl sedmý nepřešlo, dala jsem spát Štěpána a zavolala sousedku, aby k nám šla hlídat. A jely jsme.
Jely jsme do nemocnice DeWilgers, což je asi 15 minut autem. Je to soukromá nemocnice. Krásné moderní prostory, podobné nové dětské pohotovosti v Motole. Uvnitř podobné americkým pohotovostem. Teda já v Americe na pohotovosti nikdy nebyla, ale ty filmové jsou opravdu hodně podobné.
V čekárně nejdřív chtěli vyplnit nacionále, a pak hlavní starost byla, co máme za pojištění a rovnou volali na pojišťovnu. My máme pojištění, kde vždy zaplatíme, a pak pošleme účty k proúčtování. Vypadalo to, že je pojišťovna dost překvapená, že jim volají, ale nějak se domluvili. Docela rychle jsme šly za sestrou, kde jsme vyprávěly, co se stalo a co máme za operace a v které zemi Bětka naposledy byla. Zjistila jsem, že mi dělá velký problém vymyslet a odlišit, kde jsem byla já, kde Bětka a kde Štěpán.
Zajímavé je, že sestry v nemocnici mají na ramenou frčky, systém jsem zatím nepochopila, ale vypadají jako barevná armáda, některé jsou bílé, některé modročervené atd. Myslím oblečení. Barvou pleti převažoval černý personál, hlavně doktoři byli všichni černí. Mezi zřízenci a sestrami občas byl někdo bílý. Když jsme se dostali do prostor pro doktory, byly jsme v místnosti pro 3 pacienty oddělené jen plentou a nikde žádné okno. Zařízení vše moderní. A opět jsme čekaly.
Hodně vtipné bylo, když jsem v plné čekárně volala Susan (sousedka), aby našla naše pasy a nadiktovala mi jejich čísla. Jak jsem zmasírovaná, že všude chtějí vidět hlavně kreditku, tak jsem vzala jen kartičku pojištěnce a peněženku a pasy jsem zapomněla. A to nemluvím o tom, že furt řídím jen s řidičákem, pas s sebou neberu, kdyby mně zastavili policajti, asi by se divili.
Přišel černej doktor, vyzkoušel Bětce reflexy, prohlídnul hlavu, a zeptal se jí, jestli ji bolí hlava. Celou dobu mlčela, ale na tuhle otázku odpověděla, že ne. Myslela jsem, že ji něčím praštím.
Doktor to vyhodnotil jako, že dobrý a řekl mi, že už je dobrá. Že může být ospalá při lehkém otřesu mozku. Pak jsme zase čekaly. Přišla sestra a přinesla panadol sirup na užívání a dala jí ještě prášek na závrať. Tuhle část jsem nepochopila, protože když ji něčím utlumí, jak asi poznám, že ji není hůř? Takže jsem se zase začala ptát po doktorovi, což si vysvětlili tak, že chci scan, a místo doktora přišla zase jiná sestra mi říct, kolik to stojí a jak dlouho to bude trvat. Po tom, co jsem řekla, že to zaplatím, tak jsme opět čekaly na scan. Scan je CT hlavy. Přišel pro nás zřízenec s kolečkovým křeslem, což se ukázalo jako zlatý hřeb večera. Před CT jsme opět čekaly. A Bětce se to náramně líbilo, nechali ji totiž čekat na jejím kolečkovým křesle.
Takže tam jezdila po chodbě, ukazovala mi, jak už umí couvat a zatáčet. A já jsem si říkal, super, hlavně, že ten scan platím a ji nic není.
Na CT krásně vydržela ležet, ani se nehla. Pak ještě chvíli blbla na kolečkovým křesle, odvezli nás na zpět a čekaly jsme další hodinu a půl na výsledek scanu. Pak kupodivu přišel ten původní doktor a řekl mi, že jak předpokládal, nic na scanu není. Takže jsme v 11 v noci odcházely domů.

Čistého času jsme tam strávily 4 hodiny. Jihoafrická soukromá nemocnice - zkušenost dobrá, důležité je se tam vždy dopravit sám a mít s sebou kreditku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama