Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

A zase opravy

13. října 2016 v 8:30 | Simča
Pro velký úspěch jsme si za poslední týden zopakovali kolečko oprav. Po kolikáté už?
Až zas na mne někdo budete vzpomínat, jak se v 35 stupňovém horku ve volných chvílích válím u bazénu, tak vězte, že realita je o dost jiná. Buď tu mám služku a zahradníka, kteří jsou potřeba úkolovat, jinak nic nedělaj. Nebo dělám účty, to mi zabírá hodně času, na to musím sedět u tiskárny resp. scanneru. Anebo je tu opět nějaký opravář, což je akce, která se počítá na dny, ne na hodiny.
Když se Míla na začátku září vrátil z Čech, opět mu vypadl proud. A nešel nahodit, dokud nevyřadil kuchyňský okruh. Je to občasná závada, kterou reklamujeme od března, kdy se to stalo poprvé. Akorát, že teď už jsme ho nenahodili vůbec. Takže jsme natáhli kabely z vedlejší místnosti, zapojili ledničku do funkční zásuvky a všechny ostatní prodlužovačky s tisíci adaptéry také.
Adaptéry jsou vůbec kapitola sama pro sebe. Ať jich máte kolik chcete, furt nějaký chybí. Běžně si už fénuju vlasy v ložnici, protože ten koupelnový prostě zaboha nemůžu najít.
Zpět k elektrice. Opět jsme započali začarované kolečko. Já na agenturu - potřebuji elektrikáře, je to kritické - agentura - musím se zeptat majitele- já na agenturu - potřebuji elektrikáře, je to kritické - agentura - musím se zeptat majitele a tak stále dokola. Až minulou středu jsem si sehnala telefon na majitelku agentury, po celém dni se jí konečně dovolala a ve čtvrtek, světe div se, dorazili opravdický elektrikáři. To byl opravdu zázrak, protože doteď, když už někoho poslali, nikdy to nebyl elektrikář. Přesněji dorazilo 5 černochů, jeden z nich jim velel, to byl snad elektrikář. Ale aspoň se tvářili, že tomu rozumí. Jeden odmontoval jednu zásuvku, druhej druhou, nemohli najít chybu, zase je přimontovali. Zkusili vedlejší místnost, pak zjistili, že musí znovu odomontovat tu přimontovanou zásuvku, pak zkoušeli bazén, který je na stejném okruhu. V tu chvíli mne to přestalo bavit a šla jsem vám radši psát minulý článek.
Nejvtipnější je, že mezi sebou vždy mluví svým jazykem (nejčastěji zulu nebo xhosa, když jsou ze Zimbabwe tak shwe-shwe nebo ndebele), takže člověk nerozumí ani slovo. Když přijdou bílí opraváři, tak ty zas mezi sebou mluví afrikánsky, takže jim zas není rozumět ani slovo. Takže když chcete být v obraze, musíte se furt připomínat a domáhat se informace v angličtině.
Po asi 5 hodinách pravili, že je to opravené a když jsem se domáhala vysvětlení, říkali, že byl překopnutý kabel u bazénu (který byl za bazénem, to znamená, že ho není jak překopnout). No zatím to funguje, předtím to vždy šlo maximálně 5 dní, tak to snad doopravdy opravili.
To bylo ve čtvrtek. Neradovali jsme se dlouho. V sobotu jsme zjistili, že v koupelně služky kape voda ze zdi a to fakt hodně a furt. Je tam komplet všude mokro. Ze staré známosti jsme opět zkusili majitelku agentury, přišlo nám to adekvátní havarijní situaci. Ona to rozhodně tak kriticky neviděla, celý víkend byla nedostupná, ani na zprávu nám neodpověděla. V pondělí jsem v 6 ráno napsala do agentury a v 9 tam zavolala, s tím, že když teče kontinuálně ze stropu, tak mi to fakt přijde kritické. Můj email zatím nečetli. Nicméně poslali instalatéra, aby se na to kouknul. Ten dorazil po 10, řekl, že to bude ze shora, tzn. z naší hlavní koupelny, a že tam bude prasklá trubka ve zdi. V hlavní koupelně lehnul na všechny 4 a jal se poslouchat naší zeď. Pravil, že se ty dlaždice budou muset vysekat, aby se to našlo. A že mi dá vědět, co majitel.
Druhý den ticho po pěšině. Tak opět volám do agentury, tam mi řekli, že majitel chce poslat svoje instalatéry. A ti opravdu přijeli. Nejdřív se ohlásili z brány a asi po hodině od ohlášení dorazili k nám (cesta trvá asi 5 minut max). Tohle mne nikdy nepřestane udivovat, jak to může tak dlouho trvat, co po té cestě dělají, protože z brány volají až jako poslední krok předtím, než je pustí dovnitř. Každopádně opět stejné kolečko. Dolu do koupelny, kde to kape, pak nahoru poslouchat zeď. Řešení se ovšem krapet lišilo. Uděláme díru z venku do zdi, abychom to našli. Tohle je tu velmi oblíbené, takhle opravovali druhou koupelnu, když jsme se nastěhovali, udělali díry z venku, pak je zalepili.
Hledali, hledali, ale nemohli najít. Pak na ně koukám, že čekají. Když jsem se zeptala na co čekají, tak prý na detektor praskliny, že ho někdo přiveze. Možná by dávalo smysl, když se jedu podívat na prosakující vodu, si ho vzít s sebou, ale přece jim nebudu radit, já nejsem instalatér.
Dobře to dopadlo, díru našli, nám udělali pořádnou z venku do zdi a zaletovali to. Ve středu jsem musela zaurgovat, aby ty díry přišli něčím zalátat, že to takhle nemůžou nechat. Jednu zalátali, na druhou prý ještě přijdou.

Každopádně voda přestala téct, takže velký úspěch! Teď už jen čekáme, kdy se nám podmáčená stěna naší hlavní koupelny v 1. patře sesune k zemi. Chraň bůh, aby to vyhodilo pojistky, je to těsně u toho kuchyňského okruhu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veronika | E-mail | 19. října 2016 v 22:21 | Reagovat

tak jsem se v posteli u tvého čtení zase mile pobavila :-) hlavně, že jsme všichni zdrávi a užívejte

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama