Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Vánoční atmosféra

22. prosince 2016 v 17:53 | Simča
Dnes jsem se rozhodla, abych vám prohloubila českou vánoční atmosféru (slyšela jsem, že po sněhu většinou ani památky a na Štědrý den má v Čechách krapet pršet), že vám napíšu něco o té africké.
"Něco" je správné slovo, protože "vánoční atmosféra" tu zažít moc nejde.
Je léto = je vedro (i když s naší novou klimatizací o dost snesitelnější). Počasí tu v podstatě ruinuje všechny naše svátky - zas tolik jich neslavíme. Zároveň si uvědomíte, že všechny tyhle globální svátky pocházejí ze severní polokoule. Což ve výsledku znamená, že venku je 30 stupňů a v obchoďáku je strom ozdobený vločkami a sněhuláci. Protože ulice se používají k pohybu aut ne lidí (pokud nejste černí), pouliční výzdoba takřka neexistuje. Zároveň v době Vánoc jsou hlavní letní prázdniny a to pro všechny školy (ty které mají 3 Termy i ty, které mají 4 Termy), liší se jen v délce. Naše děti skončily 7.12. a nastupují do nového školního roku 18.1. Většina výrobních podniků má zavřenou výrobu od půlky prosince do půlky ledna.
Adventní věnec se tu dá koupit - umělý. Já je vždycky dělala, jenže tady smrk jaksi neroste, obecně jehličnan, aby člověk pohledal a z listnáčů se to dělá fakt blbě. Vždy je všude kolem hodně akácie, ale nejsem sebevrah a trnový koruny místo věnců nedělám.
Navíc konec listopadu a začátek prosince je konec školního roku, což znamená opravdu hodně akcí v jedné školce, v druhé školce, letos řešení 1. třídy. A hlavně, když je vedro a zrovna nemají některý upocený kroužek, děti přijdou odpoledne ze školy a naloží se do bazénu.
A stmívá se až po 19:00 - vzpomínáte - je léto. Takže rozhodně nemají chuť strávit odpoledne s mámou v kuchyni u zapnuté horké trouby a tvoření cukroví. Loni jsem to absolvovala sama, ještě teď si vzpomínám, jak mi tekl pot čůrkem po zádech. Letos, když jim začaly prázdniny, mě donutily udělat jedny perníčky, protože dostaly od tety vykrajovátka safari. Statečně vykrajovaly, ale u 4. plechu se mi jich sželelo, a s pokynem "budete zpívat nebo řvát - oba, celou dobu" jsem je poslala koupat. Pro ty bystřejší z vás - jo, z kuchyně na bazén nevidím. Další 3 plechy jsem dovykrájela sama. Na sestavování safari nedošlo, protože to při zdobení stihly z půlky sežrat. Navíc, co si budem povídat, vykrájet nejen zvířata, ale také auto a ohrady je mimo můj level.
Mikuláše tu neznají, i když všem, komu jsem to vyprávěla, se to moc líbilo. Takže nechává dárečky za oknem.
Adventní kalendáře máme již podruhé z Čech, ale i jsem je tu viděla. Brenda ty naše uklidila do knihovny, myslela, že je to knížka. Asi 5 dní jsem je hledala. Takže to nám také moc nevyšlo.
Abychom si tu atmosféru trochu vytvořili, ozdobila jsem stromeček už na začátku listopadu. Míla se smál, že ještě nikdy neměl stromek na svoje narozeniny.
Loni jsme Štědrý den trávili v Pretorii a tak jsme zjistili, že ani Štědrovečerní večeře se do místního počasí nehodí - moc syté, moc horké, navíc teplá polévka. A o čekání na Ježíška do tmy (ne v 16:00, ale po 19:00) ani nemluvím.
Bílí jihoafričané slaví Vánoce podobně jako my, jen s tím rozdílem, že jsou většinou u moře na pláži. A něco grilujou v plavkách. Zajímavé je, že někteří slaví hlavně 24. večer a i rozbalují dárky. Někteří dělají 24. večer večeři a párty a rozbalují až 25. ráno. Což prý je krapet problém sladit první roky po svatbě.
Dárky dětem nosí Jesus Father, který je také dědeček jako Santa Claus, ale v obchoďáku jako v Americe ho nepotkáte. Ale ve školce u Bětky Santa Claus byl, posílali jsme pro ni malý zabalený dárek. Jinak kupodivu vánoční besídky nejsou, všechny oslavy se týkají konce školního roku. Ale secvičili monstrózní muzikál "Nativity play" o narození Ježíška. 100 dětí - jen předškoláci (děti, kterým v roce 2016 bylo 6), byli všichni na pódiu celkem 40 minut a byli úžasně secvičení. Trénovali jen posledních 14 dní školy. Střídali se ve výstupech a zároveň byli sbor. Úplně úžasný.
Černí jihoafričané tradici dárků převzali, a vzhledem k tomu, že většina z nich jsou křesťani, mají pro ně Vánoce hodně křesťanský náboj, hodně chodí do kostela. Pozor, kostel může být strom, kde se scházejí, ale zarytě vám budou tvrdit, že jsou katolíci. Ostatní jihoafričané mají Vánoce podle víry, ke které patří (hindi, židi, muslimové atd.).
My tu naši tradici letos vzdali, oslavili jsme dříve, když byla u nás na návštěvě babi s dědou. Pár dárků jsme vzali s sebou a odjeli jsme k moři, stejně jako celý Gauteng (provincie kolem Johannesburgu a Pretorie). Je tu 30 stupňů, hrozné vlny, voda má 21, ale kupodivu koupat se dá. A děti jsou na obřím pískovišti spokojené.

Tak Šťastné a Veselé Vám všem!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama