close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Leden 2017

Nejsou hranice jako hranice

4. ledna 2017 v 14:18 | Simča
Vánoce skončily, tak jsem si řekla, že vám napíšu o něčem, co není zrovna pozitivní. Ale je to realita. O zimbabwském hraničním přechodu.
V celé provincii Gauteng jsou jako levná pracovní síla lidé ze Zimbabwe. V Zimbabwe je u moce Mugabe už 35 let (29 let jako prezident), je mu 92, ale zatím neumírá. A Zimbabwe je na tom špatně. Už 7 let používají jen americký dolar, vlastní měna dávno neexistuje, je to země s nejvyšší inflací na světě. V Zimbabwe není práce, když je práce, nikdo za ní neplatí, hlavně vládní sektor ne, skomírá zásobování. Je to druhá nejchudší země světa (první je Kongo).
Pracovní síly ze Zimbabwe je tady v JAR hodně, oficiálně asi 3 miliony, objektivně bych řekla, že tak dvojnásobek.
Naprostá většina je v JAR jen na práci, bydlí v nejlevnějších chatrčích v Mamelodi, pracují jako služky a zahradníci, ale i jiné práce (automechanici atd.). Jsou tu jen dospělí, na práci, děti mají v Zimambwe u příbuzných, většinou u babiček a navštěvují je 1-2x za rok. Někteří tu jsou úplně legálně, někteří tak na půl, a někteří i mají opravdické pracovní povolení. Pak je tu pár hodně bohatých, těch se mé vyprávění netýká.
Před Vánoci většina z nich odjíždí do Zimbabwe na dovolenou. Jede tam spousta autobusů. Pro ilustraci, Brendin autobus, který jede asi 18 hodin, normálně stojí 400 Randů (Rand = 1,7 Kč), před Vánoci stojí kolem 1400. Nedá se na něj zarezervovat místo, protože je moc velký nával, i když jede jeden za druhým, musí se vystát fronta. Kolem 10.12. ji už psaly, že od teď bere autobusák jen lidi bez dokladů, ty s pasy nebere. Protože na hranicích lidi bez dokladů jen uplatí celníky a nemusí se čekat na pasovou kontrolu, to přece zdržuje. V průběhu cesty autobusy i osobní auta musí projet přes mnoho policejních zátarasů, které jsou také pouze pro přebírání úplatků. Jeden zátaras cca 200 Randů na osobu. Cílem absolutně není někoho zabásnout, ale vybrat, co nejvíce úplatků. Před hranicí ještě autobus zastaví, protože Zimbabwané potřebují přivézt domů peníze, které mají v JAR v bance, mít je doma by bylo moc riskantní a na cestě také. Takže si před hranicí ještě musí na přepážce vše vybrat (bankomaty tu dávají jen maximální částku 3000 Randů). Pár metrů od přepážky už čekají místní veksláci, kteří bez problémů vymění Randy na US dolary (vzpomínáte - v Zimbabwe se platí dolary). V bance by to vyměnit nešlo, i po nás chtějí při výměně vidět letenku do jiného státu (vlastní zkušenost při výměně randů na 500 USD).
Pak dorazí na hranici, kde opět pro hladký průběh vysolí další peníze, také celníků je tam víc -musí se nějak podělit. Jen autobusů musí být stovky, narvané k prasknutí, protože všichni chtějí na Vánoce domů. To samé je čeká po Novém roce na cestě zpět.
Celníci mají opravdu Vánoce, policajti také, veksláci jakbysmet. A druhý nejchudší národ na světě? No prostě solí, co má dělat, jinou možnost nemají.
Průměrný Zimbabwan si vydělá 4000 Randů měsíčně, kolem 600 utratí za ubytování v JAR, moc toho neprojí, zbytek posílá do Zimbabwe. Jedna vánoční cesta ho vyjde cca na 2500 Randů.

Nejvtipnější je, že nás buzerujou s rodnýma listama dětí, přitom přes pozemní hranici jim projde za úplatu naprosto cokoliv a kdokoliv. I úplně bez dokladů - to je přece rychlejší, ne?