Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Dnešní ženy v JAR

16. února 2017 v 10:35 | Simča |  Lidé
Za současné politické situace v JAR je pro vaši kariéru nejlepší, pokud jste černá žena s univerzitním vzděláním a nejlépe nějakým malým fyzickým handicapem. Pak se vám nabídky na práci jen hrnou. Pro ilustraci pár příběhů žen kolem mne…..
Linah

Linah je Jihoafričanka. Je to asistentka paní učitelky u Štěpána ve školce.
Jeho oblíbená paní učitelka. U něj v oddělení je jako paní učitelka, paní ředitelka školky - Celeste, pak vždy nějaká na stáži, teď zrovna Teacher Margot a jedna asistentka - Linah. Asistentka je černá, stejně jako kuchařka, zahradník a ostatní (2) asistentky ve druhém oddělení.
Až se zas někdo bude pozastavovat nad tím, že označení "černá" je pejorativní - není. Tady je to Status Quo. Na úřední formuláře se rasa píše jako třetí nejdůležitější, hned po jménu a datu narození.
To mi připomíná naši humornou příhodu s Bětčinou přihláškou do školky. Neznalí poměrů, loni před příjezdem jsme nevěděli, co do téhle kolonky vyplnit. Nakonec jsme tam napsali "Race: European" , myslím, že se ve školce mohli potrhat smíchy, když si to přečetli.
Také se všude píše vyznání. O tom jindy.
Ale zpět k Linah. Linah je asi 25, je vdaná, má asi 5ti letého chlapečka, a loni v květnu se jí narodil druhý. Celý druhý Term (čtvrtletí, ale jsou jen 3 v roce) zůstala doma - dohromady s prázdninami jsou to 4 měsíce, 1 měsíc před porodem, 3 po porodu. Bydlí v Hammanskraalu, což je město asi 50 km po dálnici na sever od Pretorie. Je to úplně černé město. Historicky to bylo jedno z měst vyhrazených pro černé obyvatelstvo v době Apartheidu, nebo spíš už od začátku 20. století, Apartheid tomu dal jen právní rámec. Často, když jsou nějaké nepokoje, krom townshipů jsou i v těchhle městech. Ale odpověď na otázku, proč tam lidé zůstávají bydlet je jednoduchá. Postupně dostávají od vlády do vlastnictví půdu a domy, ve kterých bydlí jejich rodiny desetiletí.
Aby Linah mohla dělat asistentku u Štěpána ve školce, musí mít vzdělání, tzn. má 12 tříd plus další univerzitní kurzy pro učení ve školce a také na metodu Montessori.
U Štěpána ve školce musí být každý den od 7:00 do 16:00 (občas končí v 15:00, když nejsou přihlášené děti do dýl). Každý den jezdí autobusem, musí 2x přesedat, takže jedna cesta ji zabere 2,5 hodiny. Ráno jí autobus odjíždí ve 4:30, odpoledne jezdí ve 3:30, doma je mezi 6-7. Bydlí s ní chůva (černá), která se stará celodenně o její děti. Děti v podstatě nevidí. Ale má dobrou kvalifikovanou práci. To každý nemá.

Elsabie

Elsabie je moje bílá afrikánská kosmetička. Je ji asi 30. V listopadu se ji narodil druhý syn. Prvnímu jsou 4. Elsabie je ze 4 dětí, to je tu hodně obvyklé v mojí generaci. Sama víc dětí nechce. Ona je kosmetička, pracuje na sebe, kolik odpracuje, tolik vydělá. Co neodpracuje, nemá. Má manžela, který dělá nějakou řemeslnou práci. Elsabie vydělává víc než její manžel.
Když se ji narodil první syn, šla do práce zpět hned po 6ti nedělí. Syna dala do Daycare (taková dětská skupina cca 6 dětí na 1 tetu) na celý den od 8-16:00. Většina Daycare funguje od 3 měsíců dítěte. Teď, když se narodil druhý syn, odcházela na mateřskou 4 týdny před porodem, vrátila se opět po 6ti nedělí. O druhého syna se stará její maminka, protože teď už je v důchodu, při prvním ještě pracovala.
Jedna její setra je natrvalo usazená v Austrálii.

Ilze

Ilze je moje bílá afrikánská učitelka angličtiny. Je stejně stará jako já. Je ze 4 dětí, samé holky, je 2. v pořadí. Je vdaná, ale děti nechce. Aspoň zatím. Jedna její sestra je provdaná za Francouze a bydlí na trvalo v Dubaji. Ta má dvě děti. Další dvě sestry se loni vdávaly, jedna vyvdala 3 děti v plné péči (tohle tu není obvyklé).
Ilze pracuje na sebe, má vysokoškolské vzdělání a zkušenosti ze zahraničí, z Anglie a z Japonska, kromě učení angličtiny dělá z domu marketing pro jednu malou společnost. Její manžel dělá copywritera u televizní společnosti v Joburgu. Mají v Pretorii dům. Oba jsou z Pretorie. Ilze pracuje v průvěhu celého dne, na hodiny ke klientům dojíždí k nim domů. Některé hodiny má dopoledne, občas má kurzy nebo hodiny v podvečer.

Hilde Mari

Hilde Mari je bílá a je jí kolem 30. Je od Míly z práce. Je účetní, má vysokoškolské vzdělání. Má jednoho chlapečka asi 9 měsíců. Její manžel má také vysokou školu, obor stavebnictví. A právě díky tomu se mu jako bílému hůře hledá práce. Hilde Mari vydělává víc než on, v době, kdy se jim narodil syn, byl manžel nezaměstnaný. Po 6ti nedělí se vrátila do práce, manžel pracoval příležitostně po stavbách, chlapeček šel do Daycare. Dává ho tam ráno kolemm 7:30, vyzvedává ho po 17:30. Teď má manžel stabilní práci, ale pod svojí kvalifikaci, a vydělává stále méně než jeho žena.

Shadi

Shadi je černá cca 38 letá maminka Bětčiny velké kamarádky Vutomi. Je doktorka, pracuje na plný úvazek v nemocnici v centru Pretorie. Má 3 děti, nejstarší 18ti letou na Univerzitě, pak Vutomi (spolužačka Bětky, nyní ve vedlejší třídě) a pak 3 letého chlapečka. Chlapeček chodí do školky, odpoledne ho vyzvedává černá chůva, která s nimi bydlí. Vutomi vozí do školy i ze školy tatínek, má nějaké volné povolání. Všichni bydlí v domě ve Wapadrandu, to je podobný Estate jako bydlíme my, jen trochu menší. Kromě chůvy s nimi bydlí ještě pomocnice (uklízečka). Obě jsou u nich zaměstnané na plný úvazek - týden od pondělí do pátku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama