Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

První dny v první třídě

5. února 2017 v 16:03 | Simča |  Běžný život
Ve středu 18. ledna nám konečně (pro mne) začal nový školní rok. Děti se poslední týden moc netěšily. V uterý jsme musely připravit všechny psací potřeby, které jsem předtím všechny podepsala, resp. nalepila jsem tam nálepky s Bětčiným jménem, jinak by mne z toho jeblo - každá tužka musí být označená jménem (bylo jich asi 7 sad - 4 druhy) a spousta jiných věcí, 2 penály (do teď nevím, proč mají dva), kapsář na židli a další. Uniformu jsme nakoupily už v prosinci, ta byla připravená. V úterý Bětka vše připravovala s sebou a tím se najednou, světe div se, začala hrozně těšit do školy - do první třídy.
Školou jí nastalo spoustu povinností, příprava svačiny, nošení tašky do auta a z auta, příprava uniformy na další den. Ta se mění podle dnů v týdnu - pondělí, úterý, čtvrtek je formální (bílé triko, šedá sukně-šortky, hnědé boty), středa, pátek sportovní (bílé triko, modré šortky, bílé tenisky). Každý den po obědě má hodinu sport, který se také mění, buď plavání nebo tenis nebo tělák - to zatím připravuji já. Takže je jak stromeček, na zádech tašku, přes rameno lunchbox (chlebník), přes druhé sportovní taška. Do měsíce by měla chodit od auta sama - se všemi věcmi.
První den vstala v 6 ráno a vzroně se vypravila. My všichni ostatní také. Míla jel s námi. Protože nic oficálního pro rodiče první den není, tak jsme se vyfotili doma a pak ještě ve škole. Nejšílenější byla zácpa, která se táhla už od brány až na parkoviště školy. 30 minut čistého času. A celou cestu proti nám v protisměru stojí zácpa, která vede do Cura - další školy, která je kousek od nás opačným směrem.
Třída působila poměrně stroze, vždycky si třídy postupně dekorujou svými výtvory, takže první den je to takové suché. Stolečky mají poskládané do 4 skupin, vždy sedí 6 dětí dohromady, je to kvůli různým týmovým pracem. Opět máme štěstí na paní učitelku, která je tak drobná, že se ve větru ohne. Ale Bětce se líbí. Každý rok děti prohází, ze všech tříd stejného ročníku a rozdělí k jiné paní učitelce. Neexistuje proti tomu odvolání, člověk se musí spoléhat, že jsou stejně kvalitní. Mají jednu hlavní paní učitelku a drží stejnou linku, mají i stejné úkoly, probírají to samé. Bětka šla letos jen s jednou holčičkou z Hvězdic, ale kupodivu většinu ostatních dětí zná z Playtime anebo z Aftercare, takže tam není ztracená. Ale největší kamarádku Vutomi má ve vedlejší třídě, vždy si spolu hrajou o přestávce.
Škola začíná v 7:45 zvoněním, na které tyhle malé děti mají jít dovnitř do třídy. Před třídou je hřiště, na kterém si hrají před školou, po škole a při přestávce. Mají jen jednu přestávku v 10:00 a pak oběd ve 12:30. Jak to dělají nevím, tak daleko jsme se v komunikaci s naší drahou dcerou ještě nedostali. Tipla bych, že střídají činnosti podle pozornosti. 13:00-14:00 mají sport (plavání, tenis, kriket, balet - co si vybrali). Tenhle sport je zdarma, není úplně povinný, ale řekla bych, že chodí všechny děti. Škola má velké hřiště, pak tenisové s asi 8 kurty a bazén 25m - venkovní. Povinný je tělák ve středu a v pátek nemají nic, jen závody a ty se nás zatím netýkají.
V 7:45 mají starší děti (asi od 4. třídy) nástup a modlící 5minutovku před třídou. Chodím kolem nich, když Bětku vyprovodím a Štěpán tam vždycky letí a hrozně dupe :-) a učitelé na něj dělají Pššššt (anglicky shshshshs)
Každý den tak má Bětka školu od 7:45-14:00, pak si do 15:00 hraje před třídou. Když je potřeba paní učitelka s ní ještě něco přečte v té poslední hodině. Pak ji vyzvedávám, protože ve 3 musím vyzvednout Štěpána ve školce. Asi před rokem škola zrušila úkoly, což znamená, že děti dostávají jen čtení na doma, žádné písemné úkoly. Je to vždy jeden list s velkými písmeny a pokračují v tom, kde skončili loni. Nemají žadný slabikář, mají 4 sešity bez linek, které si vybarvovali a podepisovali první 3 dny školy. Pak jsme je doma zabalili do samolepícího obalu (doporučuju, drží to, je to transparentní) a dál zůstávají ve škole. Mají jeden na matiku, jeden na češtinu, jeden na něco jako prvouku, pak mají písanku s linkama a s pomocnou linkou, ale učí se jen tiskací písmena. Mají i afrikánštinu, ale zatím berou jen slova. Pak mají komunikační složku, v té nosí zprávy domů a podepsané zpět (vše je vytištěné, nic nepíšou sami) a složku čtení na doma. Tyhle dvě složky jsou jediné, které nosí v tašce. V pátek chodí povinně do knihovny, kde si povinně vybere na týden knížku, kterou spolu přečteme.
Stejně je ten přechod do velké školy znát. Musí vstávat v 6, což znamená, že v 7 večer musí být v posteli a tím pádem je čas mezi školou a spaním dost krátký. Navíc chodí 1x týdně mimo školu na plavání a 1x týdně na golf, čímž si odpočinou, ale nejsou doma. Takže čas strávený doma začal být vzácný. Bětka má navíc 1x týdně angličtinu, ale to mi přijde, že vzhledem k tomu, že je to po škole, ale doma, tak ji to moc nezatěžuje.
Ještě, že nemáme ty psací úkoly!! Jinak bychom se k češtině nedostaly vůbec. I když teď dávám na cca 14 dní přestávku a uvidím, jestli nebudeme pokračovat zatím jen s psaním. České samohlásky jsou ve srovnání s anglickými totálně matoucí.
Zatím je nadšená, dokonce říkala, že to čtení je fakt zábava, přitom na českou školu se mnou říká, že je to nuda. Hlavně když má začít něco dělat, po chvíli už to jde.

Štěpán zůstal v Montessori školce a je tam na výsost spokojený. Odešli mu kluci od sousedů, co mu furt něco dělali, a navíc je tam teď za mazáka.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Veronika | E-mail | 15. února 2017 v 17:37 | Reagovat

Holky a kluci, moc vás zdravíme.

díky za článek, líbí se mi. My bojujeme s denní přípravou, tak si neumím představit, jak bychom denně měnili uniformy. 8-)

2 Simča | 16. února 2017 v 9:53 | Reagovat

Ahoj Verčo,
to jsem rada, že to čteš :-) a že píšeš! Uniforma je právě úžasná v tom, že je předepsaná, takže se s ní nemusím ráno dohadovat, co si vezme na sebe, protože je to dané - jen si to musím pamatovat :-) z kterých dílů se to skládá. Ale vlastně mění jen boty a sukni/kraťasy.
Taky moc zdravíme a přejeme Ondrovi vše nej!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama