Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Březen 2017

Hijacking

1. března 2017 v 12:03 | Simča |  Běžný život
"Hijacking" v JAR znamená krádež auta v průběhu jeho řízení. Je to poměrně velký problém (každým rokem přibývá), nejnovější statisky říkají, že se ročně jedná o 15.000 aut (40 aut denně). 50% z toho spadá na Gauteng. Gangy, které jsou v tomto na vzestupu jsou velmi dobře organizované a vědí přesně, které auto jdou ukrást.
Nejčastější scénář probíhá následovně. Auto před vámi náhle zabrzdí a přehradí vám cestu, auto za vámi také zastaví tak, aby jste nemohli vycouvat. Vyskáčou minimálně dva maníci, spíš víc, alespoň jeden má zbraň, kterou na vás namíří a vyzve vás k výstupu z auta. V tu chvíli je potřeba okamžitě odejít, pokud je třeba - odevzdat hodinky, mobil a vypadnout, co nejrychleji pryč. Druhý nasedne a odjede. Horší varianta je, že řidiče vezmou s sebou, protože ten to později většinou nepřežije. Pokud zloději nenajdou tracker, občas se auto později najde někde odstavené.
Auta jsou většinou proti tomu pojištěná. Bránit se proti tomu podle mě nedá, protože ti zloději jsou vybavení prostě normálním autem a oblečeni jsou také normálně, žádní chudáci. Důležité je, co máte za auto. Oficiálně se to moc nepublikuje, mé zdroje (housewifes from Silver Lakes- ženy v domácnosti ze Silver Lakes) říkají, že nejčastější terč je Toyota Fortuner (nejprodávanější auto v JAR), BMW X5 nejlépe ve sportovní výbavě a další BMW (což vzhledem k tomu, že v mém okolí bydlí samí Němci z BMW…..a oba - manžel i manželka mají služební auto….) a pak Volkswagen. Nedávno se to stalo jedné rodině z BMW, která tu bydlí, sebrali jim auto cca 3 km od Silver Lakes, když jeli v podvečer celá rodina domů. Dokonce byla ještě celkem doprava, lidé z okolních domů, když viděli, co se děje, na ně volali, ať utíkají od auta pryč. Auto se pak našlo v Mamelodi o pár hodin později, asi nenašli tracker a také ho majitel při hijackingu trochu naboural, jak to před ním rychle zatípli.

Pro uklidnění hlavně mé drahé maminky - já mám Ford Kuga 1.5, který je právě teď aktérem jiné velké kauzy.

Fordy Kuga 1.5 mají nějaký problém v motorizaci (už dlouho, asi 2 roky, ale teď se k tomu automobilka konečně přiznala, že je to jejich chyba). Stává se, že motor sám vybuchne, jenom trochu, zatím to zabilo jen jednoho člověka, ostatní utekli včas. Prý se to týká jen aut, které jsou o rok starší než to moje. Takže mého se to netýká, jen je krapet neprodejné. A na první pohled není poznat, z kterého roku je.


Má to i svoje výhody, určitě není na seznamu pro hijacking :-)