Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Duben 2017

Těhotenská péče v JAR

26. dubna 2017 v 20:26 | Simča |  Běžný život
Dnes chci srovnat soukromou lékařskou péči v JAR a v ČR, co se týká těhotenství.
Slovo "soukromou" je pro JAR klíčové. Do veřejné péče bych se rozhodně nesvěřila, kolují o ní hrůzostrašné povídky a vlastně to ani pořádně nejde. Srovnávám osobní zkušenost po 2 porodech císařem v Čechách a 1 porodu císařem v JAR.
Soukromá péče v zemi, kde provedli první transplantaci srdce na světě, je velmi dobrá. Liší se hlavně v tom, že za každý úkon a návštěvu se platí a vždy a všude se k vám chovají jako ke klientovi ne jako k pacientovi. To platí pro veškerou lékařskou péči, ne jen v těhotenství.
Na začátku těhotenství se jde na potvrzovací návštěvu s ultrazvukem, to je celkem stejné jako v Čechách. Pak jsem byla na prvotrimestrálním screeningu, také jako v ČR. Rozdíl byl v tom, že zde se na něj objednává na specializované pracoviště, které má akreditaci. Což v Čechách nám ho udělal za příplatek můj doktor. O žádné akreditaci nemluvil, jen o tom, že má ten typ ultrazvuku a software.
Doktorka na prvotrimestrálním screeningu a velkém ultrazvuku ve 20. týdnu byla velice milá, vyhrazenu jsme měli na návštěvu hodinu, kdy na začátku řekla všechny informace včetně rozmezí pravděpodobností, ve kterých se můžeme nacházet s možnými vývojovými vadami a co následuje za doporučení. To mi přišlo v tu chvíli zvláštní, ale pak jsem pochopila, že kdyby nám to neřekla dopředu a něco bylo špatně, asi bychom tyhle informace v tu chvíli nebyli schopní vstřebat. Pak velmi podrobně dělala ultrazvuk, vše vysvětlovala, ještě podrobněji než doktor v Čechách (který mi přišel před 4 lety hodně podrobný), spočítala rizika a naštěstí jsme byli v rozmezí nejméně pravděpodobných vad, zhoršoval to jen můj věk (36 let). Doporučila nám pokračovat jen v konzervativních kontrolách - hlavně mne pro jistotu nehnala na odběr plodové vody, což si myslím, že můj doktor v Čechách, by to pro sichr, stejně doporučil kvůli mému věku.
Zásadní rozdíl je v tom, že v JAR vás rodí vaše doktorka, takže je dobré si ji podle toho vybrat. Rodíte automaticky tam, kde má doktorka dohodu s nemocnicí. Já jsem dostala na moji doporučení od jedné Američanky, která u ní rodila 2 děti - a to přirozeně, což zde není příliš obvyklé. JAR je první na světě v počtu porodů císařem spolu s Brazílií. I když teď se to trochu mění pod tlakem zdravotních pojišťoven (ale ne moc).
Když jsem u ní byla poprvé, ptala jsem se jí, kolik císařů doporučují nebo naopak už nedoporučují a řekla mi, že dělala na jedné pacientce postupně 5 císařů a že v pohodě, stále do stejné jizvy, pokud nejsou jiné komplikace. Nevím, jestli mne tím uklidnila.
V průběhu těhotenství se chodí 1x měsíčně na kontroly, kde vždy udělá ultrazvuk, kterým kontroluje i čípek, vůbec nedělá konzervativní vyšetření, po celou dobu těhotenství. Jen na vyžádání. K doktorce se chodí až do konce, já jsem poslední 2 měsíce chodila po 2 týdnech, ale kvůli komplikaci - hlídání cukru, jinak myslím, že až poslední měsíc by se přišlo po 2 týdnech, po týdnu byla až úplně poslední kontrola. Tzn. 14 dní a týden před porodem. Co se týká dalších kontrol, nikam neposílají. Nedělají ani předoperační vyšetření a krev. Mne nakonec poslala na krev, ale jen na železo. Na krevní skupinu se mne pouze zeptali, nikdo to neověřoval. Dokonce ani na HIV mne neposlali - v zemi, kde ho má 15 milionů lidí!!! Přitom u nás se standardně dělá. Když jsem se jí na předoperační ptala, řekla mi, že ho nepotřebuje, protože nic z toho nezmění operační postup.
K zubaři ani k praktickému doktorovi se neposílá. K zubaři jsem si došla, a ten se mnou kvůli těhotenství nechtěl nic dělat. Jen zubní hygienu, a když by mne ještě citlivost trápila, ať přijdu po porodu.
Byla jsem na OGTT, ale kvůli historii těhotenské cukrovky. Jinak by mne na něj poslala pouze, pokud by byl cukr v moči. Výsledek jsem měla z jejich strany v pořádku, protože berou za špatné až rozmezí těhotenské cukrovky, nemají to zvýšené rozmezí předtím. Kde jsem se opět ocitla. Ale zatímco v Čechách mne poslali do těhotenské diabetologické poradny, tady mi dal glukoměr praktický lékař a chtěl po mě měření jen jedno za den (v Čechách to byly 4 měření denně, ráno nalačno, pak vždy hodinu po jídle), tady chtěl ráno nalačno a pak před jídlem a střídat časy. Dietu mi doporučili, ale nespecifikovali ji tak striktně jako v Čechách. Zatímco v Čechách jsem poslední měsíc skončila na inzulinu - hlavně kvůli ranním vysokým glykemiím na lačno, které ale nebyly obrovské, jen nad rámec. Tady jsem se s ranními držela do 5,6, stačilo i do 5,8 a do konce těhotenství jsem to jen monitorovala. Dokonce uprostřed těhotenství jsem měla cukr v moči a na konci ne (v Čechách jsem nikdy neměla cukr v moči). Jednou týdně jsem poslala naměřené hodnoty praktickému emailem a gynekoložce jsem je přinesla vytištěné, praktik jen zavolal, že to vypadá dobře a to bylo celé. Stav celou dobu kontrolovali, ale ne šíleně úzkostlivě jako v Čechách a rozhodně to bylo méně stresu. Ultrazvuky na kontrolu plodové vody a průtoků mi také dělala při návštěvách jen má doktorka. V Čechách jsem byla pečená vařená na speciálním ultrazvuku v Podolí, a ještě jsem jednou týdně musela do diabetologické poradny, což bylo jiný den, takže se návštěvy nasčítaly.

Monitor nedělají, jen si pokaždé udělá doktorka záznam srdce. Monitor mi dělali poprvé a naposledy v porodnici, těsně před porodem.
Pokračování - porod - příště.....