Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Přirozené rodičovství ala Afrika?

22. června 2017 v 13:40 | Simča |  Děti
Když byl Emilce měsíc, přišla za mnou Brenda a ptala se, co jí dávám jíst kromě kojení. Už od příchodu z porodnice na mne dost koukala, že kojím. Místní bělošky moc nekojí, vracejí se po 4 měsících do práce, takže když už kojí, tak jen první měsíc - dva, pak přechází na umělou výživu, aby dítě bylo hlídatelné. Některé po nástupu zpět do práce kojí jen v noci, ale je to spíš výjimka. Plně kojí do 6. měsíce jen 8,1% žen.
Ale zpět k její otázce. Odpověděla jsem jí, že nic, jen kojím, přes den častěji, v noci se Emča budí kolem 4. ráno, po kojení zase spí dál cca do 7. Otočila jsem otázku. Připomínám, že Brenda je ze Zimbabwe, z malé vesnice daleko od nejbližšího města, prostě opravdový domorodec. Řekla mi na to, že od 2 týdnů dávají dětem večer pap (kukuřičná kaše, kterou jedí všichni v podstatě furt), jen ho naředí, aby byl jako řídká kaše. Dítě pak krásně v noci spí. Od měsíce věku je navykají na normální pap (standardně vypadá jako bramborová kaše, ale jde v ruce užmoulat na placičku, kterou se nabírá uvařené rajče s vajíčkem nebo kuřetem, příbory nepoužívají).

Po porodu se manžel musí na měsíc odstěhovat do jiné chýše a novopečené mamince pomáhá její matka případně tchýně. První měsíc nesmí dítě nosit v ručníku na zádech, ale musí ho jen chovat v náručí. Spí oba na zemi, na přikrývkách. Když dítě usne, položí ho na zem. Po měsíci už matka začíná opět chodit s celou vesnicí na pole, okopávají kukuřici atd. Když odcházejí na pole, někdo vždy zůstává ve vesnici a pro ostatní vaří a stará se o děti. O děti od 1 měsíce věku. Matka přijde v poledne na oběd, případně dítě nakojí a pak večer. Mezitím dětem i miminkům "služba" vaří pap na řídkou kaši a dává jim to většinou prstem rovnou do pusy.
Nutno podotknout, že u nich operuje UNICEF, který zdarma rozdává instantní kaši pro miminka s fortifikantem, kterou místní matky využívají a ne jen pro miminka, ale i pro starší děti. Jenže klinika je daleko, než dojdou pro další zásoby dávají normální pap. Ne každý chodí na kliniku.

Brendina sestra nekojila vůbec. A prý ten chlapeček žije, je mu 5 let a je normální. Rozhodně nedávají miminkům umělé mlíko, je to moc drahé a nedostupné. Kravské nebo kozí mlíko také nedávají, to až později. Opravdu nechápu, jak to ten chlapeček mohl přežít, jíst jen pap a vodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama