Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Očkování dětí v JAR

Pondělí v 12:34 | Simča |  Děti
Předem upozorňuji, že tento článek není pro vyznavače neočkování, pro ty může obsahovat velmi morbidní scény Mrkající
Když jsme se dozvěděli, že odjíždíme do JAR, jedna z prvních věcí, co jsem udělala, byla konzultace očkování našich dětí. Bětce (v té době 5 let) jsem doočkovala, co šlo, žloutenky obě už měla, doočkovali jsme meningokoka včetně afrických kmenů a bohužel jsme museli doočkovat klíšťovou encefalitidu, která tady v Africe není, ale měli jsme ji zrovna rozočkovanou kvůli skautskému táboru. Ta nám udělala trochu problém v plánování ostatních očkování.
Štěpánovi jsem dala jen žloutenku A, na ostatní byl moc malý (byly mu 2 roky), na cestovní medicíně mi nic jiného doktor nedoporučil.
Kapitola sama o sobě byla tubera. Bětka ji dostala ještě v porodnici, myslím, že se očkovala cca do 10/2010. Ale vzhledem k tomu, že byla bez reakce, tak jsem ji se Štěpánem vzala na kalmetizaci také. Tubera musela být až poslední alespoň 3 měsíce po ní se nic neočkuje (v Čechách). Nejdříve jim udělali test, který byl negativní, u obou (u Bětky - byla naočkovaná v porodnici- teď nebyl vidět ani vpich, natož reakce). Po třech dnech je naočkovali.

Pak jsme přijeli sem a nyní máme Emču, která prochází místním očkovacím systémem. V porodnici 3 dny po narození dostala tuberu a spolu s ní kapky do pusinky - Polio (živá vakcína dětské obrny). Ta tu v JAR sice byla naposledy v 80. letech, ale v okolních státech je stále přítomna, proto se očkuje. Tubera tu je samozřejmě také aktivní, i když hlavně v townshipech, ale kdo tu dělá pomocnice a zahradníky? Ano, správně, lidé z townshipů, kteří tam dennodenně chodí. Když jsme odcházely z porodnice, dostala jsem očkovací průkaz, což je z tvrdého papíru leporelo, které slouží jako česká zdravotní knížka. Z jedné strany se zapisuje do grafu a do tabulky míry, z druhé strany jsou záznamy o očkování.

Velký rozdíl mezi ČR a JAR je v přístupu k dětské medicíně. Máte pediatra, který dítě prohlídne na porodním sále, pak ho kontroluje (pohmatem, stetoskopem) v porodnici, a pak se k němu chodí na kontroly (i měří a váží). Ale vůbec neočkuje. Na to je buď středisko v nemocnici, nebo se chodí k certifikované sestře, která i radí s péčí, s kojením, kontroluje psychomotoriku. Původně jsem si myslela, že se dublují, ale není to tak. K pediatrovi se také chodí s podezřením na nějaký pediatrický problém. S virózou od 3. měsíců věku dále se chodí k praktickému doktorovi. Pediatr je drahý, sestra je levná. Sestra také nabízí různá homeopatika a přírodní medicínu - aspoň ta moje.
Doktor má ordinaci vedle nemocnice, je velmi mrňavá a hlavně čekárna je strašně malá, kdyby tam přišlo více kočárků, musely by zůstat na chodbě. A vždy se u něj čeká, což je tady velmi neobvyklé, většinou vás vezmou v objednanou dobu. Očkovací sestra má ordinaci u sebe doma, čekárnu má prostornou, vždy v ní spí její kocour. Ordinace opět malinká, ale dá se to.
Zpět k očkování. Z porodnice máte tuberu a polio, následuje v 6ti týdnech (!!!) hexavakcína, pneumokok, další živá dětská obrna a rotavirus. Vše najednou. Rozložit to můžete, pokud by to bylo třeba, ale to by člověk pak nedělal nic jiného, než by furt jezdil na očkování, a to dlouho, protože po dalších 4 týdnem následuje další hexa a pneumokok a po dalších 4 týdnech další hexa a pneumokok a rotavirus. Voila - dítě je základně proočkované ve 14 týdnech (tj. 3 měsíce a cca týden). A teď se koukněte o 3 odstavce výše, za jakou dlouho po tubeře se u nás v ČR očkuje…..

MMR (spalničky, zarděnky, příušnice) se tu očkují také. Bývají rozložené, spalničky se očkují už v 9 měsících, trojkombinace mezi 15-18 měsícem. Jedno opakování až do 5-6 let.
S Emčou jsem začala o 2 týdny později, 6 týdnů mi přišlo fakt brzo, koupila jsem si homeopatika a také krém na znecitlivění nožiček (to mi očkovací sestra poradila dopředu), aby ji to tolik nebolelo. Zatím jsme žádnou reakci nezaznamenali (máme za sebou 2 očkování).

Očkování - vše výše uvedené (kromě jedné dávky pneumokoka) - je hrazené státem. Poprvé jsem v JAR dostala něco zadarmo Usmívající se ( i když jsem platila podání dávky sestrou).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Danka | E-mail | Pondělí v 18:30 | Reagovat

Teda ty vaše dětičky dostaly očkování.Jak to snášely?Na jak dlouho tam jste?At se vám daří,děti rostou a všechno dobré.Dana :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama