Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Očkování dětí v JAR

17. července 2017 v 12:34 | Simča |  Děti
Předem upozorňuji, že tento článek není pro vyznavače neočkování, pro ty může obsahovat velmi morbidní scény Mrkající
Když jsme se dozvěděli, že odjíždíme do JAR, jedna z prvních věcí, co jsem udělala, byla konzultace očkování našich dětí. Bětce (v té době 5 let) jsem doočkovala, co šlo, žloutenky obě už měla, doočkovali jsme meningokoka včetně afrických kmenů a bohužel jsme museli doočkovat klíšťovou encefalitidu, která tady v Africe není, ale měli jsme ji zrovna rozočkovanou kvůli skautskému táboru. Ta nám udělala trochu problém v plánování ostatních očkování.
Štěpánovi jsem dala jen žloutenku A, na ostatní byl moc malý (byly mu 2 roky), na cestovní medicíně mi nic jiného doktor nedoporučil.
Kapitola sama o sobě byla tubera. Bětka ji dostala ještě v porodnici, myslím, že se očkovala cca do 10/2010. Ale vzhledem k tomu, že byla bez reakce, tak jsem ji se Štěpánem vzala na kalmetizaci také. Tubera musela být až poslední alespoň 3 měsíce po ní se nic neočkuje (v Čechách). Nejdříve jim udělali test, který byl negativní, u obou (u Bětky - byla naočkovaná v porodnici- teď nebyl vidět ani vpich, natož reakce). Po třech dnech je naočkovali.

Pak jsme přijeli sem a nyní máme Emču, která prochází místním očkovacím systémem. V porodnici 3 dny po narození dostala tuberu a spolu s ní kapky do pusinky - Polio (živá vakcína dětské obrny). Ta tu v JAR sice byla naposledy v 80. letech, ale v okolních státech je stále přítomna, proto se očkuje. Tubera tu je samozřejmě také aktivní, i když hlavně v townshipech, ale kdo tu dělá pomocnice a zahradníky? Ano, správně, lidé z townshipů, kteří tam dennodenně chodí. Když jsme odcházely z porodnice, dostala jsem očkovací průkaz, což je z tvrdého papíru leporelo, které slouží jako česká zdravotní knížka. Z jedné strany se zapisuje do grafu a do tabulky míry, z druhé strany jsou záznamy o očkování.

Velký rozdíl mezi ČR a JAR je v přístupu k dětské medicíně. Máte pediatra, který dítě prohlídne na porodním sále, pak ho kontroluje (pohmatem, stetoskopem) v porodnici, a pak se k němu chodí na kontroly (i měří a váží). Ale vůbec neočkuje. Na to je buď středisko v nemocnici, nebo se chodí k certifikované sestře, která i radí s péčí, s kojením, kontroluje psychomotoriku. Původně jsem si myslela, že se dublují, ale není to tak. K pediatrovi se také chodí s podezřením na nějaký pediatrický problém. S virózou od 3. měsíců věku dále se chodí k praktickému doktorovi. Pediatr je drahý, sestra je levná. Sestra také nabízí různá homeopatika a přírodní medicínu - aspoň ta moje.
Doktor má ordinaci vedle nemocnice, je velmi mrňavá a hlavně čekárna je strašně malá, kdyby tam přišlo více kočárků, musely by zůstat na chodbě. A vždy se u něj čeká, což je tady velmi neobvyklé, většinou vás vezmou v objednanou dobu. Očkovací sestra má ordinaci u sebe doma, čekárnu má prostornou, vždy v ní spí její kocour. Ordinace opět malinká, ale dá se to.
Zpět k očkování. Z porodnice máte tuberu a polio, následuje v 6ti týdnech (!!!) hexavakcína, pneumokok, další živá dětská obrna a rotavirus. Vše najednou. Rozložit to můžete, pokud by to bylo třeba, ale to by člověk pak nedělal nic jiného, než by furt jezdil na očkování, a to dlouho, protože po dalších 4 týdnem následuje další hexa a pneumokok a po dalších 4 týdnech další hexa a pneumokok a rotavirus. Voila - dítě je základně proočkované ve 14 týdnech (tj. 3 měsíce a cca týden). A teď se koukněte o 3 odstavce výše, za jakou dlouho po tubeře se u nás v ČR očkuje…..

MMR (spalničky, zarděnky, příušnice) se tu očkují také. Bývají rozložené, spalničky se očkují už v 9 měsících, trojkombinace mezi 15-18 měsícem. Jedno opakování až do 5-6 let.
S Emčou jsem začala o 2 týdny později, 6 týdnů mi přišlo fakt brzo, koupila jsem si homeopatika a také krém na znecitlivění nožiček (to mi očkovací sestra poradila dopředu), aby ji to tolik nebolelo. Zatím jsme žádnou reakci nezaznamenali (máme za sebou 2 očkování).

Očkování - vše výše uvedené (kromě jedné dávky pneumokoka) - je hrazené státem. Poprvé jsem v JAR dostala něco zadarmo Usmívající se ( i když jsem platila podání dávky sestrou).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Danka | E-mail | 17. července 2017 v 18:30 | Reagovat

Teda ty vaše dětičky dostaly očkování.Jak to snášely?Na jak dlouho tam jste?At se vám daří,děti rostou a všechno dobré.Dana :-)

2 Apoessutle | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 13:04 | Reagovat

Four to five servings of this fruit juice have to be consumed weekly to obtain the desired result.  Core maca in the supplier energetix is surely an herb that tests quite well for several males.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama