Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Listopad 2017

Had v Silver Lakes

23. listopadu 2017 v 11:37 | Simča |  Běžný život
Před nedávnem byl had i tady u nás v Silver Lakes. Občas se tu nějaký objeví, myšleno u někoho v zahradě, většinou ho odchytnou a odvezou. Když už se tu objeví, většinou je buď ve fázi 3, kde je naše přírodní rezervace nebo v těsné blízkosti golfového hřiště. S hadama je potíž, většinou je člověk potká, aniž by si jich všiml. Tenhle byl specifický tím, že byl v zahradě, která nesousedí ani s fází 3 ani s golfovým hřištěm, od obojího by musel přelézt frekventovanou silnici. A co hůř je cca 50m vzdušnou čarou od naší zahrady. Byla to kobra proužkovaná (snouted cobra), což je velice jedovatý had. V jedu má neurotoxin a může být smrtelně jedovatý. Navíc to není úplně typický had, typičtější je černá mamba nebo plivající kobra nebo zmije útočná.

Našel ho zahradník. Byla schovaná ve stromě a vůbec nechtěla vylézt. Zahradník ji zkusil poškádlit, ale nepovedlo se mu ji vylákat. Zalezla ještě hlouběji. Další týden ji uviděl znovu a tak to řekl své Madam. Ta zavolala na vrátnici sekuriťákům, ať si pro ní přijdou. Přišli 3, půjčili si žebřík a jali se hledat. Jenže kobra se nechtěla nechat vyšťourat ze stromu. Zkoušeli, zkoušeli, nepovedlo se, a tak Madam řekli, že ji nemůžou vyšťourat, že je to normální, že tu jsou hadi. A odešli.
Nezavolali ani chytače hadů - to by správně měli udělat. Hadi se tu zabíjet nesmí, jsou chránění, má se zavolat odchyt a ten je odveze někam daleko do parku. Jednou jsme viděli takové vypouštění 3 metrové kobry v Dinokengu - v jednu chvíli tam byla, ve druhé po ní nebylo ani památky.
Madam byla na mrtvici, to se ji nedivím, byla bych taky. Přemýšlela, co dělat a jak krásné to bylo, když v Německu měli jen malý byt se dvěma ložnicemi a tady můžou ve velkém moderním domě se zahradou hrát na schovku - i s hadem. Zahradník se rozhodl, že ho vyšťourá a zabije. Kdyby to neudělal, had by ho mohl kousnout, když pracuje na zahradě. Navíc, když se tam hadovi líbí, jen tak se neodstěhuje. Šlo to blbě, had byl nahoře na stromě a fakt se mu nechtělo ven. Nakonec se to zahradníkovi povedlo a vyšťoural ho klackem a shodil ho na zem. Tam ho motykou rozdělil na pár kousků.
Když jsem to vyprávěla Brendě, říkala, že ten zahradník byl určitě ze Zimbabwe. Že oni hady zabíjí, kdežto jihoafričani se jich hrozně bojí. Tak jsem se zeptala - byl ze Zimbabwe.
Velmi vtipné reakce Madam dostala, když o tom napsala na Silver Lakes Ladies Group (to jsou takové naše Zoufalé manželky na Whatsappu). Jedna rada zněla, že když hada člověk neotravuje, nic mu neudělá. To bylo asi od nějaké paní, která nemá děti zalezlé celé odpoledne někde ve křoví, nebo v 5 metrech na stromě. Tak jsem to poradila dětem. No nevím, myslím, že na ně víc zapůsobila ta fotka kobry, tak snad budou o trochu víc koukat kolem sebe předtím, než vlezou do křoví.