Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Leden 2018

Lobola 2.část

30. ledna 2018 v 13:36 | Simča |  Běžný život
Zvláštních věcí je tu uzákoněných více, například, pokud někdo chce oddací list a ženil/vdával se jen tradičně, stačí přijít na úřad s vyplněnými formuláři a 2 svědky tradičního obřadu, a získá potvrzení o tradičním sňatku. Normální oddací list, jak ho známe my, lze získat jen při "bílé" svatbě, tzn. že nevěsta je v bílém a sňatek uzavírá v kostele resp. na úřadě. Stejně tak pro rodný list přinesete buď potvrzení o narození z nemocnice nebo 2 svědky, kteří potvrdí, že se vám tohle dítě narodilo.
Lobola v dnešní době je velmi drahá záležitost. Může se jednat o několik krav a desetitisíce randů, u bezdětné vysokoškolačky s dobrým zaměstnáním se může jednat klidně o 10 krav a 80 tisíc randů (x1,8 Kč) i více a nebo méně pokud má ženich velmi zdatné vyjednavače. Na druhou stranu tím, že ženich chce zaplatit Lobolu, vlastně dává najevo, jak moc si nevěsty váží, většinou víc, než co je schopný finančně utáhnout. Velmi běžné speciálně v JAR je, že se Lobola dohodne, ale ženich ji není schopný zaplatit, a tak s dívkou žije dál bez jejího oficiálního uvedení do rodiny, mají děti a nevěsta stále čeká na svatbu. Další možnost je, že část Loboly za ženicha zaplatí nevěsta, před čímž odborníci (hlavně psychologové, co řeší vztahy v rodině) striktně varují, protože tyto svazky většinou nevydrží. Lobola je sice cena za nevěstu, ale odráží, jak moc si ženich nevěsty váží.
Slyšela jsem o smíšeném páru (což tu není běžné - být smíšený pár), kde černý ženich poslal vyjednavače k bílým rodičům. Ti je vyhnali, že dceru neprodávají. To byla velká urážka tradice.
Další krok procesu je po zaplacení alespoň poloviny, oficiální uvedení nevěsty do rodiny ženicha. Tahle část je ta, které my u nás říkáme svatba. Procesí mužských příslušníků tentokrát včetně ženicha si přijdou pro nevěstu do domu jejich rodičů a tradičně ji odvedou do domu rodičů ženicha, kde ji oficiálně představí. Vše za velkého několikadenního veselí na obou stranách.
Svatbu platí ženich. Ale o tom zase jindy.

Lobola 1.část

30. ledna 2018 v 13:36 | Simča |  Běžný život
Aneb jak si "koupit" nevěstu. Tak o tom přesně tenhle článek nebude.

Lobola je proces svatby v JAR. Dodržují ho hlavně Zuluové, ale i ostatní kmeny ho praktikují. I v okolních zemích je běžný, s mírnými odlišnostmi. Ještě jsem neslyšela o vdaném/ženatém černochovi, který by tradiční svatbou včetně Loboly neprošel. Svatební proces má několik stupňů. V dnešní době nemusí a většinou není svatba domluvená rodinou. Když se pár dohodne, že se chce vzít, nastupuje tradice. Ze strany ženicha přichází skupina mužů, rodinných příslušníků (většinou bratři a strýcové) k rodičům nevěsty a začínají domlouvat její cenu. Ženich se těchto jednání neúčastní. První krok je, že si musí nevěstu vybrat. Nabídnou jim cca 5 dívek z rodiny a oni musí poznat tu, pro kterou si přišli. Pokud by ji nepoznali, dostali by pokutu v rámci vyjednávání Lobola. Dále se vyjednává, jak cena, kterou musí ženich za nevěstu složit, tak věcné dary a zvířata. Nevěsta se vyjednávání také neúčastní, opět jsou přítomni mužští rodinní příslušníci. Věcné dary mohou být - oblek pro tatínka, deky na zimu, nové nádobí pro maminku, nádobí pro nevěstu atd. Vše absolutně konkrétní s jasně daným budoucím vlastníkem. Zvířaty bývají krávy, kozy a ovce. Nevěsta sama musí dostat také kozu, ta se pak použije při tradičním obřadu. Cena se hodně liší, záleží jestli nevěsta umí vařit, jestli má dosažené vzdělání, zda má vysokou školu a dobré zaměstnání, pak je vážně drahá. Příplatek je také za pannu, ale kupodivu tohle se tu v podstatě vůbec neřeší. Když začínají vyjednávání, pár už spolu bydlí, a určitě nežije v celibátu. V rámci vyjednávání se také dohodne, do kdy je Lobola splatná, často bývá splatná polovina před uvedením nevěsty do ženichovi rodiny, zbytek později. Znám mnoho mužů, kteří splatili právě jen polovinu a druhou neplatí ani po 20ti letech. Věcné dary je také možné dávat postupně, pokaždé, když na ně ženich zrovna má, což znamená, že od předání prvního daru a tradiční svatby může uplynout i několik let. Zástupci rodin v podstatě spolu sepíšou smlouvu o smlouvě budoucí. Lobola je přímo uzákoněna v jihoafrické republice, jako součást tradičního sňatku.