Blog o pobytu naší rodiny (já, manžel a 3 děti)
v Jihoafrické republice.

Lobola 2.část

30. ledna 2018 v 13:36 | Simča |  Běžný život
Zvláštních věcí je tu uzákoněných více, například, pokud někdo chce oddací list a ženil/vdával se jen tradičně, stačí přijít na úřad s vyplněnými formuláři a 2 svědky tradičního obřadu, a získá potvrzení o tradičním sňatku. Normální oddací list, jak ho známe my, lze získat jen při "bílé" svatbě, tzn. že nevěsta je v bílém a sňatek uzavírá v kostele resp. na úřadě. Stejně tak pro rodný list přinesete buď potvrzení o narození z nemocnice nebo 2 svědky, kteří potvrdí, že se vám tohle dítě narodilo.
Lobola v dnešní době je velmi drahá záležitost. Může se jednat o několik krav a desetitisíce randů, u bezdětné vysokoškolačky s dobrým zaměstnáním se může jednat klidně o 10 krav a 80 tisíc randů (x1,8 Kč) i více a nebo méně pokud má ženich velmi zdatné vyjednavače. Na druhou stranu tím, že ženich chce zaplatit Lobolu, vlastně dává najevo, jak moc si nevěsty váží, většinou víc, než co je schopný finančně utáhnout. Velmi běžné speciálně v JAR je, že se Lobola dohodne, ale ženich ji není schopný zaplatit, a tak s dívkou žije dál bez jejího oficiálního uvedení do rodiny, mají děti a nevěsta stále čeká na svatbu. Další možnost je, že část Loboly za ženicha zaplatí nevěsta, před čímž odborníci (hlavně psychologové, co řeší vztahy v rodině) striktně varují, protože tyto svazky většinou nevydrží. Lobola je sice cena za nevěstu, ale odráží, jak moc si ženich nevěsty váží.
Slyšela jsem o smíšeném páru (což tu není běžné - být smíšený pár), kde černý ženich poslal vyjednavače k bílým rodičům. Ti je vyhnali, že dceru neprodávají. To byla velká urážka tradice.
Další krok procesu je po zaplacení alespoň poloviny, oficiální uvedení nevěsty do rodiny ženicha. Tahle část je ta, které my u nás říkáme svatba. Procesí mužských příslušníků tentokrát včetně ženicha si přijdou pro nevěstu do domu jejich rodičů a tradičně ji odvedou do domu rodičů ženicha, kde ji oficiálně představí. Vše za velkého několikadenního veselí na obou stranách.
Svatbu platí ženich. Ale o tom zase jindy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Danka2 | E-mail | 30. ledna 2018 v 16:07 | Reagovat

Na jak dlouho tam jste?Dana O_O

2 Jaroslav Šuchman st. | E-mail | 30. ledna 2018 v 17:34 | Reagovat

Lobola je zajímavá tradice asi s mnohasetletou historií. Jsou to čtivé články a postřehy - pokračujte. Vždy, když si zatelefonujeme s Mílou otcem, bohužel ne příliš často, tak si na Vás vzpomeneme. Děti jistě rostou jako z vody a vzpomínky na kouzelnou Afriku budou mít celý život. Svět pro ně vždy bude zajímavý a barevný.

Ať se Vám daří, buďte všichni hodně zdrávi a šťastní po celý rok 2018.

J.Šuchman
P.S. Mimochodem obdobné tradice jako Lobola jsou ve věech starých púvodně zemědělských společnostech. I u amerických Indiánů a v Asii též. Pište, držím palce, jste šikovná Simonko. Pozdravujte, prosím, Mílu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama